Parchowskie Jeziora

Bez polskich znaczków tutaj -

Mausz

Duże malownicze jezioro o stromych brzegach (pow. 482 ha, dł. 7 km, szer. 1,2 km, gł. maks. 37 m). Nad jego brzegami zlokalizowano szereg ośrodków wczasowych. Charakterystyczny kształt nadają mu dwa ramiona, głęboko wysuwające się z północnego wschodu na południowy zachód. Przedłużeniem głównego basenu jest jezioro Mały Mausz, oddzielone od niego bardzo wąskim przesmykiem . Poziom wody znajduje się na wysokości 154 m n.p.m., ale pagórki otaczające jezioro przekraczają 200 m n.p.m. zwłaszcza południowe w znacznej części zalesione. Jezioro łączy się z rzeką Słupią za pośrednictwem krótkiej, ok. 1,5 km strugi. Jezioro obfituje w ryby: szczupak, okoń, sandacz, sielawa, płoć, jaź, karaś, lin, leszcz, węgorz.

Jezioro Stropno

Jezioro Stropno (pow. 40 ha) zasilane jest niewielkim ciekiem z jez. Glinowskiego i wypływa z niego ciek Stropna - odprowadzający wody do rzeki Słupia. Jezioro położone jest w głębokiej rynnie o stromych krawędziach, wykorzystywane jest do rybactwa.

Jezioro Sumin

Jezioro Sumin - pow. 152 ha, średnia głębokość 5,5 m, jezioro źródliskowe dla cieku Borowa odprowadzające wodę w kierunku Wdy. Nad brzegami mieści się ośrodek wypoczynkowy na 105 miejsc noclegowym z przystanią wyposażoną w rowery wodne, kajaki, kąpieliskiem, boiskiem sportowym i kortem tenisowym.

Jezioro Żukowskie

Jezioro Żukowskie - pow. 140,3 ha, długość 2,8 km, szer. 875 m. Jest to zbiornik o średniej głębokości 5,7 m, przez który przepływa rzeka Słupia. Posiada regionalne znaczenie dla awifauny. Odbywa się tutaj pierzowisko łabędzia niemego w okresie polęgowym oraz kaczki czernicy. Stado łabędzi liczy ponad 100 osobników, a czernicy 150-300 ptaków.