DONOSY

Numer 1024A, Piatek, 19 lutego 1993.

Redaktor dnia: cala redakcja


Doszlismy szczesliwie do kolejnego jubileuszu - osiagnelismy

2**10 numer. Jak poprzednio - przygotowalismy numer specjalny, poswiecony historii Donosow.

Skad sie wziely DONOSY

W sierpniu 1989, spora grupa naszych znajomych przebywala poza Polska. Zaczelismy posylac im skroty najswiezszych wiadomosci. A po tygodniu mielismy juz kilkudziesieciu czytelnikow. I tak sie rozwinelo... Donosy rozprzestrzenialy sie bardzo szybko. Dopiero w 1991 roku nastapilo zahamowanie tempa wzrostu - mielismy wtedy juz okolo 2500 czytelnikow.

Kim jestesmy

Grupa (poza jednym wyjatkiem - socjolog PJJS) fizykow zwiazanych zawodowo z Uniwersytetem Warszawskim. Dziennikarstwem zajmujemy sie wylacznie hobbystycznie - stad daleko nam do profesjonalizmu, co mamy nadzieje, nam wybaczycie.

Jak mozna dostac DONOSY

Mamy obecnie okolo 3500 abonentow otrzymujacych DONOSY bezposrednio od nas za pomoca sieci komputerowych. W kilku miejscach na swiecie DONOSY sa drukowane, powielane i rozdawane wsrod lokalnej Polonii. Kilka pism polonijnych przedrukowuje DONOSY jako stala rubryke. Kilka rozglosni radiowych prowadzi audycje oparte na DONOSACH, i wreszcie, DONOSY sa wkopiowywane do kilku BBS. Na koncu numeru zamieszczamy aktualna liste autoryzowanych redystrybutorow.

Kim sa nasi prenumeratorzy

Blizsze informacje mamy jedynie o naszych bezposrednich abonentach. 2/3 z nich to Polonia amerykanska, reszta mieszka w Australii, Europie, Nowej Zelandii, Izraelu, Poludniowej Afryce, pojedyncze osoby w Indiach, Meksyku, Japonii, Singapurze... Donosy zaczely byc odbierane i w ex-komunizmie: mamy kilku czytelnikow we Wspolnocie Niepodleglych Panstw, na Litwie, w Czechach, na Wegrzech, w Slowenii i Chorwacji.

Znaczna wiekszosc czytelnikow to naukowcy pracujacy w najrozniejszych uniwersytetach. Dawno juz minal czas, gdy przewazali fizycy - teraz mamy czytelnikow najrozniejszych specjalnosci, choc przewazaja nauki scisle. Jest tez kilku duchownych.

Duza grupe czytelnikow stanowi emigracja 1968 roku, troche mniej ta z 1981. Spora czesc czytelnikow (glownie w Europie) to ludzie tylko czasowo przebywajacy za granica, a na stale pracujacy w Polsce. Ale jest rowniez sporo innych osob - Polonia od kilku pokolen i nie-Polacy zainteresowani sprawami polskimi. Kilkanascie osob (np. dwoch Japonczykow) uzywa Donosow jako pomocy w nauce jezyka polskiego.

Dla kogo piszemy DONOSY

Nasz Czytelnik - Nasz Pan. Piszemy przede wszystkim dla polskiej inteligencji przebywajacej poza Polska, a zainteresowanej nie tylko najwazniejszymi wydarzeniami z kraju, ale rowniez ich otoczka, klimatem, nastrojami i opiniami panujacymi w Polsce.

Skad bierzemy informacje

Przede wszystkim z gazet codziennych: "Gazety Wyborczej", "Zycia Warszawy", "Rzeczypospolitej". Wewnatrzredakcyjny pluralizm powoduje, ze poszczegolni redaktorzy maja swoje wlasne ulubione zrodla informacji. Uzupelnieniem sa wiadomosci z radia i TV - przede wszystkim z porannych wiadomosci Radia Zet. Czesto opieramy sie na tygodnikach: "Prawo i Zycie", "Gazeta Bankowa", czasem "Wprost" i "Spotkania" a dla porownania z informacjami dostepnymi na calym swiecie uzywamy "CNN Headline News", "Newsweeka" i "Time". Zdarza sie (nie mamy czasu by rozbudowac te forme), ze sami zbieramy informacje, robimy reportaze itp.

Jak wybieramy informacje

Z racji bardzo ograniczonej objetosci DONOSOW zmuszeni jestesmy do bardzo ostrej selekcji przekazywanych informacji i do robienia skrotow i streszczen. Trudno przy tym zachowac pelna bezstronnosc. Zreszta nie jest to naszym celem - podajemy przede wszystkim te informacje, ktore NAS ciesza lub bulwersuja, te ktore NAM wydaja sie szczegolnie istotne. Staramy sie, by jedynie w ten sposob objawialy sie poglady polityczne redakcji. Staramy sie takze podawac informacje, ktore moga byc interesujace dla osob jezdzacych do i z Polski - o clach, wizach, przepisach podatkowych, mozliwosciach komunikacyjnych itp.

Jakie mamy cele uboczne

poza informowaniem. Chcemy sluzyc integracji polskiego srodowiska naukowego rozproszonego po swiecie, chcemy pomoc w rozwijaniu osobistych kontaktow miedzy czytelnikami, chcemy zblizyc Polske z Polonia i wreszcie, chcemy dostarczyc czytelnikom probke wspolczesnej polszczyzny (a zdarzaja sie nam czytelnicy ledwo mowiacy po polsku...).

Jak to jest z prawami autorskimi (copyright)

DONOSY wysylamy sami, bezplatnie, wszystkim chetnym. W srodowiskach, ktore nie maja bezposredniego dostepu do sieci komputerowych najczesciej udzielamy zgody na rozpowszechnianie wersji drukowanej, czytanie w radio, wkladanie w BBS itp. Natomiast zdecydowanie sprzeciwiamy sie kopiowaniu DONOSOW do roznych biuletynow, list, a takze regularnemu forwardowaniu DONOSOW do swoich znajomych. Ma to kilka przyczyn: chcemy miec bezposredni kontakt z czytelnikami, chcemy znac nasz zasieg i srodowiska do ktorych docieramy, chcemy ograniczac zajetosc sieci komputerowych powodowana przez DONOSY (nasza dystrybucja zajmuje sie system ListServ), i wreszcie nie widzimy powodu, by inni ludzie budowali swoja popularnosc i uznanie na naszej pracy. W sytuacjach, gdy niemozliwe jest dostarczenie DONOSOW bezposrednio odbiorcom, praktycznie zawsze wyrazamy zgody na przedruk. Copyright w naglowku Donosow ma jeszcze jedno znaczenie - podaje informacje, kto jest redaktorem konkretnego numeru.

Co zamierzamy

Kontynuowac wydawanie DONOSOW jak dlugo bedziemy mogli, a Wy bedziecie chcieli je czytac.

Zamierzamy w najblizszym czasie zarejestrowac sie. Od roku mamy przyznany miedzynarodowy numer biblioteczny ISSN. Natomiast od trzech i pol roku zarabiamy caly czas na 50 Mzl grzywny, jaka grozi za wydawanie niezarejestrowanego pisma.

Formatowanie Donosow

Nie, nie, nie zamierzamy wprowadzac zadnego wlasnego systemu polskich liter i _bardzo_prosimy_ nie przysylac nam argumentacji, ze takie polskie litery mozna przeciez zrobic tak to i tak i wszyscy beda szczesliwi. Nie beda. Moze kiedys powstanie jakis ogolnie uznany standard.

Za to kilka osob wlozylo sporo pracy w napisanie systemow formatujacych Donosy - rozpoznajacych tytuly i wytluszczajacych je, formatujacych tabelki etc. Sa to systemy korzystajace ze standardowych unixowych narzedzi (awk, lex, ...) i produkujacych output w LaTeX-u. Na zyczenie rozprowadzamy.

Donosy - Biuletyn Agencyjny

Cotygodniowy odplatny biuletyn informacyjny, powiazany z Donosami osoba XS.

Czego oczekujemy od czytelnikow

Bardzo chetnie publikowalismy Wasze listy, zwlaszcza mini-reportaze i doniesienia dotyczace widzenia spraw polskich za granica (FAZ napisal o wizycie...), o zwiazanych z Polska wydarzeniach (Michnik mial wyklad na naszym uniwersytecie...) itp. Niestety ostatnio dostajemy ich bardzo malo - jesli wiec w Waszym otoczeniu zdarzy sie cos, co Waszym zdaniem warto opisac i pasuje do DONOSOW - piszcie! Starajcie sie jednak przedstawiac fakty i opinie, a nie swoje wlasne poglady. Nie chcielibysmy, by na naszych lamach odbywaly sie dyskusje miedzy czytelnikami - do tego sa listy dyskusyjne. Bardzo pomaga nam w pracy wszelka krytyka od Was - przede wszystkim ta konstruktywna (tzn. co mamy zrobic, zeby bylo lepiej). Jesli planujecie wizyte w Warszawie - napiszcie do nas i odwiedzcie nas. Jesli DONOSY sie Wam podobaja - poleccie je Waszym znajomym, a wydrukowane kopie zanoscie rodzinie do domu.

Czego drukowac nie bedziemy

Prezentacji Waszych pogladow (chyba, ze jestescie Bardzo Waznymi Osobami majacymi wplyw na zycie w Polsce), apeli, zawiadomien, reklam, dyskusji miedzy Wami i wszelkich innych rzeczy nie majacych sie nijak do profilu naszego pisma.

Skad wziac stare numery

Na zyczenie dosylamy numery archiwalne. Czytelnicy na VAXach w SPANie (HEP-necie) moga je sobie sami wziac: 13411::DUA1:[Xawer.Donosy]YYMMDD.NNNn (YYMMDD - data, NNNn - numer trzy- lub cztero- cyfrowy) Archiwum dostepne jest tez przez anonymous-ftp na komputerze ftp.fuw.edu.pl (directory /pub/donosy) oraz tirana.berkeley.edu (128.32.123.30).

Na zyczenie posylamy tez liste adresowa naszych czytelnikow. -

jednak wolno z niej korzystac jedynie w celu znalezienia zagubionych starych znajomych (kumpla z wojska - byl taki przypadek), a nie dla globalnego wykorzystania, tzn. nie wolno jej uzywac do rozeslania anonsow, zawiadomien, apeli itp, nawet w najszlachetniejszym i najpilniejszym celu.

Finanse

Grupa czytelnikow (glownie z USA) urzadzila w 1990 roku zbiorke pieniedzy na sfinansowanie Donosow. W zbiorce posredniczylo "Studium" udzielajac swojego konta, na ktore mozna bylo wplacac pieniadze i uzyskac odpis podatkowy. Zebrano okolo 5000 USD. Ponadto dostalismy w sumie okolo 1500 USD od czytelnikow odwiedzajacych nas, oraz ze zbiorek przeprowadzanych w lokalnych srodowiskach czytelnikow Donosow. Pieniadze te przeznaczylismy na kupno pecetow dla czlonkow redakcji. Reszta poszla na drobiazgi - prenumerate prasy, kupno malenkiego magnetofonu etc.

Konkurs na pysznosc

Oplata za prenumerate Donosow jest piwo lub inne lokalne pysznosci. Otrzymujemy ich sporo, zwlaszcza w okresie Swiat i wakacji odwiedzaja nas liczni czytelnicy. Przeprowadzilismy wewnatrzredakcyjny plebiscyt na najlepsza pysznosc otrzymana w 1992 roku: 1. chorwacki cocktail "Juliska" rakije slivovice i likera kruskovca 2. prawdziwy kanadyjski maple syrup 3. meksykanska nalewka na robaczku - mezcal

Kluby poselskie w Sejmie (styczen 1993)

Ta tabelka juz sie troche zdezaktualizowala w wyniku rozlamu w klubie poselskim Solidarnosc.

SLD 58 UD 57 PPL 52 PSL 50 ZChN 46 KPN 46 KP 27 Solidarnosc 26 PC 24 PL 19 RdR 17 Mniejszosc Niemiecka 7 UP 6 ChD 5 UPR 3 Niezalezni 17

Slowniczek skrotow uzywanych w Donosach

Partie polityczne i kluby parlamentarne

PChD Partia Chrzescijanskich Demokratow. Szef: Pawel Laczkowski (przez \L i \,a)

PPL Polski Program Liberalny. Klub Parlamentarny KL-D, Duzego Piwa i dysydentow z PC.

KL-D Kongres Liberalno-Demokratyczny. Przewodniczacy: Donald Tusk.

KP Konwencja Polska. Klub parlamentarny Partii Konserwatywnej i kilku malych partyjek chadeckich.

PK Partia Konserwatywna. Przewodniczacy: Aleksander Hall. Chrzescijanskodemokratyczna partia, powstala z rozlamu UD. Dawniej nazywala sie FPD (Forum Prawicy Demokratycznej), obecna nazwe przyjela po zjednoczeniu z kilkoma malymi partyjkami.

KPN Konfederacja Polski Niepodleglej. Wodz: Leszek Moczulski.

PC Porozumienie Centrum. Przewodniczacy: Jaroslaw Kaczynski. Partia coraz bardziej zanikajaca - czesc (umiarkowana) dzialaczy przechodzi do PPL, czesc (radykalna) do RdR.

PL Polskie Stronnictwo Ludowe - Porozumienie Ludowe. Szef: Gabriel Janowski.

PWN-PSN Polska Wspolnota Narodowa - Polskie Stronnictwo Narodowe. Bez reprezentacji w parlamencie, za to w ulicznych burdach reprezentowana przez skinow.

PPS Polska Partia Socjalistyczna. Po smierci Jana Jozefa Lipskiego - w zaniku.

PSL Polskie Stronnictwo Ludowe. Przewodniczacy: Waldemar Pawlak. Odnowiony i zreformowany ZSL.

RTR Ruch Trzeciej Rzeczypospolitej. RdR Ruch dla Rzeczypospolitej. Parys(RTR), Olszewski(RdR), Macierewicz.

SLD Sojusz Lewicy Demokratycznej. Parlamentarny klub SdRP i OPZZ.

SdRP Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej. Szef: Aleksander Kwasniewski. Odnowiona i zreformowana PZPR.

UP Unia Pracy. Szef: Ryszard Bugaj. Socjaldemokratyczna partia o opozycyjnym rodowodzie.

UD Unia Demokratyczna. Przewodniczacy: Tadeusz Mazowiecki.

UD-FKL Unia Demokratyczna - Frakcja Konserwatywno-Liberalna. Tadeusz Syryjczyk. To, co zostalo z Frakcji Prawicy Demokratycznej po secesji Halla.

UD-FSL Unia Demokratyczna - Frakcja Spoleczno-Liberalna. Zofia Kuratowska. Antyklerykalny fragment UD.

UPR Unia Polityki Realnej. Szef: Janusz Korwin-Mikke. Malo powazna, ale halasliwe ugrupowanie o pogladach na zmiane karykaturalnie liberalnych i karykaturalnie dogmatycznych.

WiP Wolnosc i Pokoj. Mlodziezowa organizacja pacyfistyczna.

ZChN Zjednoczenie Chrzescijansko-Narodowe. Przewodniczacy: Wieslaw Chrzanowski. ZChN wchlonelo kilka mniejszych ugrupowan katolickich.

Ministerstwa i urzedy centralne

CUP Centralny Urzad Planowania.

GUS Glowny Urzad Statystyczny.

KERM Komitet Ekonomiczny Rady Ministrow.

KSRM Komitet Spoleczny Rady Ministrow.

KOK Komitet Obrony Kraju.

MEN Ministerstwo Edukacji Narodowej.

MF Ministerstwo Finansow.

MON Ministerstwo Obrony Narodowej.

MPW Ministerstwo Przeksztalcen Wlasnosciowych.

MSW Ministerstwo Spraw Wewnetrznych.

MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MWGzZ Ministerstwo Wspolpracy Gospodarczej z Zagranica.

NBP Narodowy Bank Polski.

NIK Najwyzsza Izba Kontroli.

NSA Naczelny Sad Administracyjny.

PAN Polska Akademia Nauk.

PIH Panstwowa Inspekcja Handlowa.

PIP Panstwowa Inspekcja Pracy.

PIR Panstwowa Inspekcja Radiowa.

PKO Powszechna Kasa Oszczednosci - Bank Panstwowy.

PKP Polskie Koleje Panstwowe.

PZU Panstwowy Zaklad Ubezpieczen.

RPO Rzecznik Praw Obywatelskich.

SN Sad Najwyzszy.

TK Trybunal Konstytucyjny.

UA Urzad Antymonopolowy.

UOP Urzad Ochrony Panstwa.

URM Urzad Rady Ministrow.

Ankieterzy, agencje, gazety

CBOS Centrum Badan Opinii Spolecznej.

GB Gazeta Bankowa.

GW Gazeta Wyborcza.

OBOP Osrodek Badania Opinii Publicznej.

PiZ Prawo i Zycie.

PBS Pracownia Badan Spolecznych.

PAI Polska Agencja Informacyjna.

PAP Polska Agencja Prasowa.

TAI Telewizyjna Agencja Informacyjna.

ZW Zycie Warszawy.

Licencjonowani redystrybutorzy Donosow

Audycje radiowe:

Polskie radio w Hobart (Australia), Janusz Antkowiak 92.1 MHz 8-9 w soboty, 13-14 w niedziele.

Polish Programme, Public Radio 2XX Canberra (Australia); Marek Kaminski. 1008 kHz 20:00..20:30 w poniedzialki.

Radio Access, Polish Programme, Auckland (Nowa Zelandia); Lech Janczewski. 810 KHz 17:00..18:00 w niedziele.

Radio Polonez, Boston (USA); Danuta Wysocka. 1600 kHz 8-8:30 pm we srody.

Polskie Radio, Townsville (Australia); Janina Ceremuga 104 MHz 21:00..21:30 we wtorki.

Radio Kurier, Perth (Australia); Andrzej Basinski 100.1 MHz 15:00..17:00 w niedziele.

Forward do sieci lokalnych

Hanna Michnik -> Volvo

Czeslaw Piasta -> Mitel

Witold Owoc -> Univ. Calgary

Zbigniew Pieciul -> dystrybucja faxem w Toronto (Kanada) i okolicach

Gazety polonijne

(nie uwzgledniamy tu odbiorcow biuletynu DBA)

miesiecznik "Biuletyn Polonii w Calgary", Canada

tygodnik "Glos Polonii", Winnipeg, Canada

miesiecznik "Polonia of Texas", USA

Ponadto Donosy sa za nasza wiedza i zgoda udostepniane w

kilkunastu czytelniach i bibliotekach na calym niemal swiecie. W kilkunastu miejscach rozdawane sa wsrod lokalnej Polonii drukowane kopie Donosow.
Copyright 1993 by ma jeszcze jedno