Z polskimi znaczkami tutaj

Solectwo Parchowo

Powierzchnia solectwa 1910 ha, zamieszkuje 900 osob. Wies polozona na wzniesieniu w strefie wzgorz moreny czolowej, 2 km na poludnie od rzeki Slupia, na pograniczu wojewodztw slupskiego i gdanskiego. Stara osada, wymieniona w zrodlach juz w roku 1252. Za panowania zakonu krzyzackiego od roku 1309 Parchowo nalezalo do Starostwa Mirachowskiego, a od 1624 roku stanowilo odrebne Starostwo Niegrodowe. Do roku 1653 posiadali je Szczepanscy, a od roku 1685-1720 Krokowscy. W latach 1756/9 byl tu starosta wojewoda minski - Jan Huelsen. Od 1772 roku Parchowo przeszlo pod panowanie pruskie. Przed II wojna swiatowa Parchowo nalezalo do Polski. Neoromanski kosciol w Parchowie z 1854 roku pobudowany zostal z cegly palonej. W kosciele znajduje sie barokowa chrzcielnica. Cmentarz z II polowy XIX wieku z zachowana czescia grobow, czytelnym ukladem mogil i dobrze zachowana zielenia (kilkusetletnie deby).

W Parchowie szczegolnie charakterystyczne sa tzw. wybudowania, stanowiace przysiolki, polozone miedzy wzgorzami, pod lasem albo nad jeziorem czy rzeka. Skladaja sie z kilku gospodarstw i maja swoje odrebne nazwy np. Frydrychowo, Wislany, Karlowo, Zielony Dwor, Parchowski Bor. Tuz obok wsi slady wczesnosredniowiecznego grodziska nizinnego z VII-IX wieku o pierscieniowatym ksztalcie. Parchowo oddalone jest od jezior Mausz , Stropno, Ksieze i Zukowko o ok. 3 km.

W m. Frydrychowo nad jeziorem Mausz polozony jest osrodek wypoczynkowy "Dalmor", ktory prowadzi dzialalnosc przez caly rok. Posiada pawilon murowany na 93 miejsca oraz 60 domkow campingowych na 180 miejsc (czynne tylko w sezonie). Osrodek posiada przystan, kapielisko, boisko sportowe, kort tenisowy, lodzie kajaki, rowery wodne.
We wsi skupiaja sie obiekty uslugowe w zakresie oswiaty, zdrowia, handlu, gastronomii, administracji, obslugi rolnictwa, rzemiosla i turystyki.
W odleglosci ok. 1 km od centrum wsi, przy bocznej drodze prowadzacej do jeziora Mausz znajduje sie pole namiotowe wyposazone w wode, sanitariaty i energie elektryczna. Odleglosc od jez. Mausz ok. 1,5 km.
Tereny do zagospodarowania:
- w poludniowo-wschodniej czesci wsi planuje sie teren o pow. 10,3 ha pod budownictwo jednorodzinne.
- od strony polnocno-zachodniej na zboczu rzeki Stropna o wysokich walorach widokowych planuje sie teren o pow. 2,65 ha (wl. prywatna) i 0,72 ha (wl. gminy) dla pensjonatow turystycznych z funkcja towarzyszaca - rolnicza;
- od strony polnocno-wschodniej obszar 0,44 ha na uslugi rzemieslnicze.
W okolicy jez. Mausz przeznaczono teren umozliwiajacy powstanie 150 dzialek letniskowych oraz 7,73 ha przeznaczony pod funkcje turystyczna z mozliwoscia pobudowania osrodka wczasowego, hotelu, itp.
Zaklady rzemieslnicze:
murarstwo, slusarstwo, kotlarstwo, betoniarstwo, kamieniarstwo, stolarstwo, blacharsko-dekarski, fryzjerstwo, wyrob galanterii w drewnie, rekodzielo artystyczne.
Kwatery prywatne:
1. Baran Zbigniew - Lesniczowka Parchowo
2. Reszka Maria - Parchowo, ul. Kartuska 4
3. Bukowski Klemens - Parchowo, ul. Koscierska 7
4. Bronk Jan - Parchowo, ul. Kartuska 29


Solectwo Golczewo

Oddalone jest od Parchowa o 2 km, w bliskim sasiedztwie jez. Stropno , otoczone lasami. Powierzchnia solectwa wynosi 843 ha i zamieszkuje je 280 osob. Krajobraz pagorkowaty o bardzo bogatej rzezbie i urozmaiconym uzytkowaniu. Lasy obfituja w runo lesne i zwierzyne. Droga Golczewo - Jelencz ma wybitne walory krajoznawcze - przechodzi przez wzgorza morenowe.
Obszar bogaty w zabytkowe obiekty archeologiczne. Znajduje sie cmentarzysko ludnosci kultury pomorskiej z grobami skrzynkowymi, kurhan wczesnosredniowieczny, osada wielokultowa, osada wczesnosredniowieczna.
Do zagospodarowania turystycznego przeznaczony jest grunt o pow. 0,6 ha.
Zaklady rzemieslnicze: kominiarstwo i murarstwo.


Solectwo Grabowo

Polozone jest we wschodniej czesci gminy na obszarze 613 ha w bezposrednim sasiedztwie jeziora Mausz . Zamieszkane jest przez 50 osob. Liczba ta w sezonie zwieksza sie ok 4 razy.
Przewazajaca czesc obszaru tego solectwa stanowia lasy, posrod ktorych porozrzucane sa osady lesne. W bliskim sasiedztwie jez. Mausz znajduje sie kompleks zagospodarowanych dzialek letniskowych oraz osrodki wczasowe.
Osrodek Wypoczynkowy "Przemyslowka" czynny w sezonie posiada 85 miejsc noclegowych, wyposazony w przystan, kapielisko boisko sportowe, wypozyczalnie sprzetu wodnego, kort tenisowy. W poblizu jeziora, w pieknie polozonym miejscu, w trakcie budowy znajduje sie kaplica rzymsko- katolicka.
Wsrod zabytkow archeologicznych zachowaly sie: cmentarzysko kurhanow (10 kurhanow) ludnosci kultury luzyckiej oraz cmentarzysko plaskie ludnosci kultury luzyckiej.
Do zagospodarowania turystycznego przeznaczonych jest 0,4 ha gruntow pod budownictwo pensjonatowe.

Solectwo Jelencz

Zamieszkuje 114 osob. Powierzchnia solectwa wynosi 418 ha.
Solectwo Jelencz sasiaduje z Golczewem. Podobny, pagorkowaty teren o urozmaiconej rzezbie i uzytkowaniu w sasiedztwie jez. Stropno.
Teren do zagospodarowania ok. 5 ha - na stoku pagorka z pieknymi widokami na jezioro i lasy oraz urozmaiconej rzezbie. Planowana jest wies wypoczynkowa na 30 domkow z uslugami gastronomicznymi.

Solectwo Sylczno

Polozone jest w poludniowo-wschodniej czesci gminy. Zamieszkane jest przez 280 osob. Wies typowo rolnicza, oddalona jest od jez. Sumin o 2 km. Cale solectwo porosniete jest przepieknymi jalowcami, jeden z nich stanowi pomnik przyrody (wys. 5,5 m, obwod 110 cm). We wsi znajduje sie pochodacy z konca XVIII wieku drewniany budynek mieszkalny bedacy wlasnoscia Nadlesnictwa Lipusz. Na terenie solectwa znajduje sie rowniez strefa wystepowania kurhanow.
Do zainwestowania turystycznego przeznaczonych jest na terenie solectwa Sylczno 10 ha gruntow pod pensjonaty, domy wypoczynkowe, tereny sportowe oraz pole namiotowe.
Zaklady rzemieslnicze: stolarstwo

Solectwo Chosnica

Lezy w polnocno-zachodnie czesci gminy. Powierzchnia solectwa wynosi 2.32 ha. Wies Chosnica jest polozona w odleglosci 3 km od jeziora Jasien (580 ha). Jest to osada z mlodszego okresu przedrzymskiego i wczesnego okresu wplywow rzymskich. Na terenie solectwa znajduje sie rezerwat przyrody o pow. 216 ha "Jeziorka Chosnickie". Znajduja sie tam stanowiska chronionych gatunkow roslin naczyniowych, rosliny wysokotorfowiskowe (rosiczka dlugolistna, bagnica zwyczajna, bagno zw., wrzosiec zwyczajny). W lasach boru suchego wystepuja rzadkie gatunki charakterystyczne, takie jak: gozdzik piaskowy, gozdzik wyciety. Solectwo otoczone jest borem sosnowym obfitujacym w runo lesne i zwierzyne lowna.
Tereny do zagospodarowania i zainwestowania turystycznego na terenie tego solectwa to 14 ha gruntow przeznaczonych pod domy wypoczynkowe i pensjonaty.
Zaklady rzemieslnicze: ciesielstwo, murarstwo
Kwatery prywatne:
- Jozef Cichosz, Chosnica 18, 77-122 Jasien
- Ryszard Markowski, Chosnica 1, 77-122 Jasien

Solectwo Zukowko

Powierzchnia 1543 ha. Zukowko jest to niezbyt duza wies o starym planie zabudowy, polozona w pagorkowatej okolicy (188 m n.p.m.). Jedna z najstarszych wsi. Wymieniona w zrodlach juz w 1252 roku. Nalezala niegdys do zakonu kartuzow. W roku 1919 powraca do Polski, ale juz 13 wrzesnia 1920 roku znowu utracona na rzecz Niemiec. Opodal polozone w niecce rynnowej jez. Zukowskie stanowiace w latach 1918-1939 naturalny, fragment granicy polsko-niemieckiej. Wody jego, bardzo rybne, obfituja m.inn. w pstragi i lipienie. Duzo dogodnych miejsc do biwakowania. Przez jez. Zukowskie przeplywa rzeka Slupia - znany szlak kajakowy.
Tereny do zagospodarowania:
- obszar 3,65 ha polozony na poludniowym stoku pagorka (170-175 m n.p.m.). Z terenu widoki na niewielkie pagorki i obnizenie terenu. Na poludniu lezy wspaniale zachowany w nie zmienionym stanie kompleks lasow lobeliowych. Dwa sposrod nich sa rezerwatami przyrody. We wskazanym obszarze planowany jest zespol kilkunastu domkow letniskowych i pensjonat na 30 miejsc.
- 2 km na polnoc osada lesna Bylina. Krajobraz wsi przypomina podgorski. Jest to enklawa bardzo slabych gleb. Byline otaczaja prawie dzikie tereny o urozmaiconym, pojeziernym krajobrazie. W bliskosci wsi rozlegly kompleks borow sosnowych, wsrod ktorych polozone sa liczne przepiekne jeziorka.
Tereny gminne ok. 8 ha przeznaczono na uslugi turystyczne w formach domkow letniskowych, pensjonatow, domow turystycznych, schronisk.
Soszyca - wies bardzo interesujaca krajobrazowo ze wzgledu na malowniczosc doliny Slupi. Znajduje sie tu pracujaca elektrownia wodna uruchomiona w 1886 roku - jest ona najstarsza czynna elektrownia wodna w Europie.
Planowany rozwoj terenow letniskowych to okolo 35 dzialek przeznaczonych pod rozne formy zainwestowania turystycznego.
Zaklady rzemieslnicze: instalatorstwo elektryczne

Solectwo Nakla

Powierzchnia solectwa 1895 ha, ludnosc 590 osob. Wies polozona u podnoza wzgorz moreny czolowej. W poblizu wzniesienie 260 m n.p.m. Oddalona o 1 km od drogi glownej Bytow - Koscierzyna, 14 km na wschod od Bytowa.
Stara osada, nalezala w 1253 roku do biskupstwa kujawskiego, w XIV wieku do Krzyzakow, a pozniej do starostwa mirachowskiego. Wies chlopska na prawie polskim. W okresie intensywnej gospodarki folwarcznej nie przechodzila wiekszych przemian. W XIX wieku wlasnosc rzadowa. Zabytkowy ksztalt owalnicowy osady jest wyraznie zwiazany z wydluzonym jeziorkiem istniejacym niegdys w srodku wsi. Uklad drog ma charakter dosrodkowy, a przy glownej drodze - zabudowa ulicowa. Niegdys osrodek jarmarstwa. Wyrabiano tu ceramike glazurowa z gliny.
Znajduje sie tutaj duzo glazow polodowcowych, niektore z nich stanowia pomniki przyrody. 3 km na polnocny-zachod znajduje sie rynnowe jez. Glinowskie o pow. 53 ha, srednia glebokosc 6,3 m. W granicach gminy znajduje sie jego polnocna czesc. Jest to jezioro zrodliskowe, o niewielkim odplywie w kierunku jez. Stropno. W zbiorniku stwierdzono roslinnosc charakterystyczna dla jezior o krysztalowo czystej wodzie. Naleza do nich m.inn. lobelia jeziorna, poryblin jeziorny oraz brzezyca jednokwiatowa. Wymienione gatunku wystepuja w strefie litoralnej jeziora. Tereny w poblizu jeziora stanowia wlasnosc prywatna, w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone sa pod budownictwo jednorodzinne. W poblizu drogi przepiekne miejsca z widokiem obejmujacym jez. Glinkowskie.
We wsi znajduje sie kosciol z ciekawa architektura, dom kultury, biblioteka, poczta, szkola, dziala mlodziezowy zespol folklorystyczny "Modraczki", ktory kultywuje tradycje kaszubskie w tancach i spiewie.
W Nakli znajduje sie kilka obiektow zabytkowych budownictwa mieszkaniowego bedacych w ewidencji wojewodzkiego Konserwatora Zabytkow. Sa to budynki mieszkalne, drewniane, powstale u schylku XIX i na poczatku XX wieku.
Zaklady rzemieslnicze:
- murarstwo, tynkarstwo,
- ciesielstwo,
- instalatorstwo sanitarne i gazowe,
- uslugi transportowe,
- slusarstwo
Kwatery prywatne:
- Franciszek Kurkowski, Nakla 78a, 77-127 Nakla

Solectwo Jamno

Powierzchnia 1127 ha, ludnosc 380 osob.
Wies o starych, kaszubskich tradycjach, polozona w obnizeniu terenowym - 1 km na poludnie od jez. Zukowskiego przy drodze Bytow-Kartuzy. Dawna wies lanowa, czynszowa, lokalna na prawie niemieckim po roku 1370. Ksztalt zabudowy placowo-ulicowy. W XIX wieku kwitlo tu rzemioslo ludowe. Przed II wojna swiatowa miejscowosc nalezala do Polski.
W okolicy dwa grodziska, bedace sladami osadnictwa obronnego. 1 km na polnoc rozciaga sie rynnowe jez. Zukowskie , dogodny poczatek splywu kajakowego rzeka Slupia.
Zaklady rzemieslnicze:
- kolodziejstwo,
- stolarstwo,
- krawiectwo,
- mechanika pojazdowa.
Miejsca noclegowe:
- Zofia Pruszak, Jamno 31, 77-124 Parchowo

Solectwo Nowa Wies

Polozone jest w polnocno- zachodniej czesci gminy, sasiadujac z gmina Czarna Dabrowka. Powierzchnia 461 ha. W granicach solectwa znajduje sie cmentarzysko ludnosci kultury pomorskiej z grobami skrzynkowymi, szczatki osady wielokulturowej oraz osady ludnosci luzyckiej.
W srodku wsi znajduje sie maly zbiornik wodny, u ktorego brzegow polozone sa zagrody wiejskie. W odleglosci 1 km od Nowej Wsi w kierunku Jasienia, w przysiolku Baranowo, na powierzchni ok. 4 ha planowane jest powstanie osady turystycznej. Obszar solectwa jest w ogromnej czesci porosniety lasami, w ktorych obfitosc grzybow zacheca do czestych spacerow.